Sukno bilardowe - jak ważne ma znaczenie dla grającego w bilard


Sukno bilardowe to jedna z najważniejszych rzeczy na stole bilardowym. 

 

W skład sukna bilardowego wchodzą 2 najważniejsze materiały: wełna oraz nylon. Ich wzajemny stosunek określa z jakim suknem mamy do czynienia i w jaki sposób będa zachowywały się bile na stole bilardowym. Wysoka zawartość wełny w stosunku do nylonu świadczy o klasie sukna. Im więcej wełny, tym lepsze sukno. 
Wełna jako materiał rozciągliwy pozwala na odpowiednie naciągnięcie sukna na płytę (bez żadnych fałd), a także odpowiada za „czułość sukna” na wszelkie nadawane rotacje. Natomiast nylon odpowiada za wytrzymałość. 


Wypracowanie kompromisu między procentowym składem obu tych tkanin jest niezwykle trudne gdyż, dobre sukna nie są trwałe (ok. 1-2 lata) a słabsze dobrze wyglądają dłużej, ale z czasem nie utrzymają rotacji. 

Dlatego polecamy sukna gorszej jakości do lokali typu bary, pub inny lokal użytkowy, ale z mniejszą ilością fanatyków gry w bilard. Lepsze sukna sa idealne do klubów, którymi bywalcami bywają wytrawni gracze.

W kwesti koloru - nie ma on wpływu na jego klasę, a tylko na wygląd i kompozycję z ogólnym wystrojem pomieszczenia. 

Należy jednak zwrócić później uwagę na odpowiedni dobór koloru kredy, którą będziemy używać na stole. Powinien on byc jak najbardziej zbliżony do koloru sukna, aby w przyszłości nie brudziły stołu w trakcie gry i nie pozostawiały kolorowych smug.

 

Sukna bilardowe dzielą się na:

  • poolowe
  • snookerowe
  • karambolowe

 

W kategorii sukna poolowego, jednym z najlepszych na świecie jest legendarne sukno SPEEDBALL, które wracając po latach toczy walkę o miano najlepszego sukna na świecie.
Jego znakomita jakość i szeroka gama dostępnych kolorów sprawia, iż jest to najczęściej polecane sukno. Zapewnia wspaniałe wrażenia z gry, niesamowitą „czułość” na rotację i super kontrolę nad białą bilą.

 

Najlepsze sukna bilarodwe dostarczane są przez producentów następujących marek: Speedball, Europool, Tournament Champion oraz Simonis.

 

Sukno snookerowe jest zdecydowanie grubsze niż poolowe, i wykonane w 100% z wełny.
Nie naciąga się go tak mocno jak na stołach do poola, więc przy tej zawartości wełny pozwala zachować wytrzymałość. 
Najbardziej znanym producentem sukna do snookera jest angielska firma Strachan. 
Sukna Strachan stosowane są na wszystkich ważniejszych turniejach snookerowych od 1980 roku. 
Bardzo cenione za znakomite parametry przez profesjonalnych zawodników.

 

Co wpływa na żywotność sukna bilardowego ?

 

Jeśli chcemy, aby nasze sukno zachowało swój wygląd i służyło nam jak najdłużej, szczególnie zwróćmy uwagę na odpowiednią jakość bil.
Z bil niskiej jakości szybko ściera się wierzchnia warstwa, przez co robią się matowe i zwiększa się tarcie, w wyniku czego na stole pojawiają się białe kropki. Są one efektem przypalenia sukna. 
Bila przy mocnym uderzeniu i dużej rotacji potrafi wytworzyć temperaturę ok. 200-250 stopni Celsjusza. 
Jeśli będziemy używać dalej takich bil, kropek będzie coraz więcej - i uwaga: nie da się ich usunąć !
W bilach lepszej jakości wierzchnia warstwa jest bardziej odporna na ścieranie, więc wytwarzają one zdecydowanie mniejsze tarcie, co powoduje że białych kropek jest niewiele i nie są tak bardzo widoczne. 

Dłuższą żywotność naszego sukna zapewnimy także przez dbanie o jego czystość, odpowiednio je szczotkując lub odkurzając, oraz poprzez utrzymanie bil w dobrym stanie (czystość, brak uszkodzeń).