PORADNIK DLA KUPUJĄCEGO STÓŁ BILARDOWY


Jaki stół wybrać ?

 

Wybór stołu bilardowego obecnie przy tak olbrzymiej ofercie, którą obserwujemy chociażby w Internecie nie jest taki łatwy. Spróbujemy Państwu podpowiedzieć, jakimi kryteriami powinniście się kierować przy zakupie stołu bilardowego?

Kryterium “ atrakcyjności” oczywiście pomijamy, gdyż o gustach się nie dyskutuje, natomiast jeżeli wybór padnie na określony model stołu musicie Państwo zajrzeć "w głąb" tego modelu .

 

Płyta kamienna czy MDF ?

Odpowiedź jest tylko jedna, oczywiście musi być płyta kamienna.

Tylko taka płyta daje gwarancję, że stół będzie stabilny oraz że billa będzie się toczyć tam gdzie chce gracz, a nie tam gdzie chce płyta.W produkcji płyt do stołów bilardowych wyspecjalizowały się zakłady, które działają od ponad 100 lat. Płyty szlifowane są na specjalnych maszynach, które mają bardzo dużą precyzję. Dopiero na takich stołach możecie Państwo doskonalić swoje umiejętności gry w bilard. Trwałość takiej płyty jest oczywiście prawie wieczna, nawet wylanie płynu na płytę nie spowoduje żadnych uszkodzeń, oczywiście poza zniszczeniem sukna bilardowego.

Natomiast zastosowanie płyty MDF spowoduje tylko to, że cena tego stołu rzeczywiście będzie niższa, natomiast po pewnym czasie płyta prędzej, czy później wypaczy się. Konsekwencją tego będzie to, że nie dość że trzeba będzie wymienić płytę, to trzeba będzie wymienić również sukno bilardowe . O idealnym toczeniu się bili po płycie z mdf-u nie może być nawet mowy.

 

Kolejnym ważnym czynnikiem decydującym o jakości stołu bilardowego są bandy gumowe.

 

W naszych stołach stosujemy bandy o dużej sprężystości odbicia oraz o bardzo dużej trwałości . Ogromne znaczenie ma również mocowanie samych band gumowych do korony stołu bilardowego. Bandy powinny być zamocowane do specjalnie wyprofilowanego klocka w taki sposób, żeby banda nie odkleiła się od niego. Odklejenie się bandy skutkuje tym, że trzeba wezwać serwis, który musi zerwać sukno, ponownie przykleić bandy i założyć nowe sukno, wiąże się to niestety z dużymi kosztami .

 

Następnym ważnym czynnikiem jest sukno bilardowe.

 

To co jest najważniejsze w suknie to jego splot oraz skład. Splot decyduje o trwałości sukna im jest gęstszy i staranniej wykonany na profesjonalnych maszynach tkackich tym sukno wytrzyma dłuższy okres eksploatacji. Zawartość wełny suknie bilardowym ma jedynie znaczenie dla szybkości tego sukna. Im więcej jest wełny tym sukno jest wolniejsze natomiast daje większą możliwość nadania rotacji białej bili.Posiadamy w ofercie kilka gatunków sukien renomowanych firm, które specjalizują się w produkcji sukna bilardowego.

 

Konstrukcja stołu

 

To bardzo istotna sprawa. Powinna ona zapewniać stabilność całemu stołowi. Stosujemy zasadę, że wszystkie elementy konstrukcyjne muszą być wykonane z litego drewna. W modelach, w których stosujemy płyty meblowe oklejone hpl-em, spełniają one jedynie funkcję ozdobną a nigdy konstrukcyjną. Tylko zastosowanie wysezonowanego drewna daje pewność i trwałość całej konstrukcji.

 

Możliwość modyfikacji stołu, bądź stworzenie zupełnie nowego modelu.

 

To ważne kryterium, które wielu z naszych Klientów bardzo sobie ceni. Jest to możliwe tylko i wyłącznie u producenta stołów bilardowych, a nigdy w firmie, która handluje stołami.

Spośród wielu technik, które możemy zastosować dużą popularnością cieszy się możliwość “postarzenia” drewna. Głębokość słojów oraz dowolna kolorystyka to zabiegi, które można zastosować przy postarzaniu drewna. Taką metoda produkujemy jeden z naszych produktów stół bilardowy Diana.

 

Na koniec chcielibyśmy Państwu zwrócić uwagę na ostatnie kryterium, o którym klienci bardzo często zapominają,  mianowicie możliwość wykonania serwisu.

 

Każdy stół bilardowy po kilku latach eksploatacji wymaga przeprowadzenia serwisu. Polega on na tym, że trzeba wymienić sukno bilardowe lub bandy gumowe, czasami łuzy.  U nas do dowolnego modelu stołu bilardowego, macie Państwo możliwość zamówienia sobie takiego serwisu, w dowolnej miejscowości w Polsce. Z doświadczenia wiemy, że firmy, które handlują stołami mimo iż zapewniają, że serwis jest zapewniony, odmawiają wykonania takiego serwisu, nie dotyczy to oczywiście wszystkich firm, ale jest to praktyka dosyć powszechna. Zwracamy szczególną uwagę na chińskie stoły, w których w 80% nie da się wykonać takiego serwisu ze względu na wadliwą konstrukcje korony stołu, jaki koszmarne wykonanie całej podstawy.

 

Pomieszczenie przeznaczone dla stołu bilardowego

 

Generalną zasadą, którą powinniśmy się kierować przy wyborze wielkości stołu bilardowego, to reguła która mówi że do pola gry, a nie do wymiaru zewnętrznego, trzeba dodać długość kija czyli 145 cm. Oczywiście im więcej miejsca mamy po wykonaniu tego obliczenia, tym lepiej, gdyż mamy możliwość większego zamachu kijem bilardowym przy położeniu bili przy samej bandzie.

Podajemy orientacyjne wymiary pomieszczenia pod określony rozmiar stołu bilardowego

 

Wielkość stołu

Szerokość pomieszczenia

Długość pomieszczenia

6FT

387cm

478cm

7FT

397cm

498cm

8FT

408cm

521cm

9FT

419cm

546cm

10FT

434cm

576cm

12FT

471cm

650cm

 

Przy jakichkolwiek wątpliwości zalecamy kontakt z nami celem konsultacji. Bardzo ważną rzeczą jest dojście do pomieszczenia, w którym ma stanąć stół bilardowy. Mimo iż wszystkie elementy stołu przyjeżdżają do Państwa w elementach tj rama, płyta, stelaż, podstawa stołu i nogi, to w pewnych modelach. rama stołu jest niepodzielna i wtedy musimy sprawdzić czy dany element przejdzie przez określone zakręty w Państwa domie. Dotyczy to przede wszystkim schodów, które prowadzą albo na piętro albo do piwnicy.

 

Stoły bilardowe z blatem

 

Każdy model stołu bilardowego może być wyposażony w blat biesiadny .Takie rozwiązanie daje możliwość zaoszczędzenia całkiem sporej sumy pieniędzy oraz lepsze zagospodarowanie przestrzeni w domu czy w biurze, zamiast kupować dwa stoły, możemy mieć dwa stoły w jednym. To częste rozwiązanie, zarówno dla właścicieli niezbyt dużych domów, w których nie da się wygospodarować dodatkowego pomieszczenia na stół bilardowy, jak również dla firm, które często u nas zamawiają stół wielofunkcyjny, przy którym mogą zarówno prowadzić narady w firmie, jaki po godzinach pograć bilard.

 

Stosujemy 3 rodzaje blatów biesiadno- konferencyjnych:

 

  • Blat z płyty oklejonej fornirem - Dość drogie rozwiązanie ale daje możliwość  zabejcowania i polakierowania takiej płyty, co skutkuje tym, że blat biesiadny prawie niczym się nie różni od stołu bilardowego
  • Blat z płyty meblowej - najtańsze rozwiązanie, w takim przypadku dobieramy płytę meblową do koloru stołu bilardowego, a wszystkie obrzeża są oklejane profilem PCV
  • Blat szklany - najbardziej kosztowne rozwiązanie, ale efekt jest naprawdę niesamowity. Blat jest wykonany ze szkła hartowanego, może mieć dowolny wzór lub dowolny kolor. Takie rozwiązanie polecamy jedynie w przypadku małych stołów bilardowych, gdyż są to elementy dosyć ciężkie.