Zakup kija bilardowego


 

Jaki kij bilardowy kupić?

Warto przeczytać ten artykuł !

 

Przed przystapieniem do zakupu kija bilardowego zachęcamy do poczytania na ten temat. Niezbędne informację na ten temat znajdziecie Państwo na stronach producentów lub forach internetowych, na których to wypowiadają się sami użytkownicy.

Jest kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie kija bilardowego:

 

  • producent,
  • giętkość szczytówki,
  • waga,
  • drzewo z jakiego wykonany jest sprzęt.

Przy tym wyborze ważny również będzie budżet jakim Państwo dysponujecie oraz Wasze upodobania co do wyglądu bowiem każdy model kija posiada inne walory wizualne.

Jestęśmy świadomi, iż na poczatku same parametry techniczne nie odpowiedzą na najważniejsze pytanie: Jak dany kij będzie "leżał nam w ręku"? Czy będzie na się nim po prostu dobrze grało?

Jest kilka wskazówek, które mogą pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu.

W pierwszej kolejności należy określić na jakim poziomie zaawansowania jesteśmy ?

Nie zawsze najdroższy i najbardziej zaawansowany technologicznie kij będzie dobry dla początkującego gracza. Dlatego na rynku dostępne są produkty w różnych cenach, o różnej jakości dedykowane dla zawodników o odmiennych umiejętnościach.

Zasadniczo można je podzielić na 3 grupy.

  • Kije dla amatorów,
  • średniozaawansowanych
  • profesjonalistów.

 

Kije dla amatorów, ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z bilardem.  W tej kategorii znajdują się takie modele jak Lucky czy Players.

Jak większość kijów bilardowych są one wykonane z północno-amerykańskiego klonu.

Wyposażone są w dość twarde, klejone, skórzane końcówki (tzw. tipy lub kapki), czyli element kija, który styka się z bilą.

Pozwalają one na naukę i szlifowanie podstawowych zagrań bilardowych.

Wśród modeli tych znajdują się te mniej lub bardziej bogatymi zdobieniami, więc każdy początkujący gracz powinien znaleźć coś dla siebie.

 

Cena 100-400zł.

 

Kije dla średniozaawansowanych to idealne rozwiązanie dla graczy, którzy już trochę pograli w bilard i poznali podstawowe tchniki tej gry.

W tej kategorii prym wiodą kije z serii Star produkowanej przez amerykańską firmę McDermott oraz droższe modele kijów Players.

Charakteryzują się zwiększoną trwałością poprzez starannie wyselekcjonowane drewno północno-amerykańskiego klonu o wyższej jakości.

Warto zwrócić uwagę, czy producent oferuje dożywotnią gwarancję na wady fabryczne tych kijów.

Bogate zdobienia wykonane są z lepszych jakościowo i efektowniejszych materiałów. Skórzane tipy klejone przy tego typu kijach są często dodatkowo laminowane co znacznie wydłuża ich żywotność.

Ponad to tymi kijami można precyzyjnie wykonać niemal każde zagranie wraz z rotacjami.

 

Cena 400-800zł.

 

Kije dla profesjonalistów to produkty z najwyższej półki.

Japońskie kije Mezz czy ręcznie produkowane w Ameryce kije McDermott to jedne z najlepszych opcji dostępnych na rynku. Nie można też zapominać o takich producentach jak Lucasi czy Longoni.

Wszystkie te marki oferują kije zrobione z najwyższej jakości drewna północno-amerykańskiego klonu, często występują tutaj połączenia z drewnem egzotycznym, który dodaje kijom elegancji.

Szczytówki, czyli części kija w największym stopniu odpowiedzialna za przekazanie siły uderzenia na bile wyposażone są w elementy z włókna węglowego co znacząco wpływa na trwałość produktu i komfort gry. Zazwyczaj szczytówka, a nawet sposób jej łączenia z rękojeścią kija występuje w różnych wersjach - każda z własną charakterystyką.

Klejone, wielowarstwowe, skórzane tipy najlepszych marek takich jak Kamui czy Everest o zróżnicowanym stopniu twardości to tutaj standard.

Ponad to wagę i środek ciężkości kija można zmieniać przy pomocy specjalnego systemu śrub wyważających.

To wszystko sprawia, że każdy kij można dostosować do własnych potrzeb, umiejętności, stylu gry, co ma ogromny wpływ na powtarzalność i najwyższą precyzję uderzeń.

Topowe marki oferują dożywotnią gwarancję na wady fabryczne.

 

Ceny zaczynają się od 900zł